A tool from Security Force Monitor

Saeed bin Hamdan Al Nahyan Download as CSV Print this page

Country: United Arab Emirates

Last seen as

Rear Admiral, Deputy Commander of United Arab Emirates Naval Forces (Military/Navy) on 6 May 2017

Postings


Unit Rank Role Title First Cited Date Last Cited Date
United Arab Emirates Naval Forces Rear Admiral Deputy Commander 27 April 2015 6 May 2017

Chain of command

Command relationships from a person's posting to the highest-level unit (calculated at the end of the posting)
Swipe to zoom, click and drag to pan

Superiors

Commanders of units that were superior to any units commanded by this person
Name Rank Role Unit Start of overlap End of overlap Duration of overlap
Hamad Mohammed Thani Al Rumaithi Lieutenant General Commander United Arab Emirates Armed Forces 3 January 2005 28 September 2020 5747 days